The Governing Body

Working in partnership, Christ Church & St Peter's Governors are committed to securing the best possible education for every child. The Governors work strategically with the Headteacher and staff to agree school priorities, improve standards and provide a range of challenge and support.

The full Governing Body meet every half term to discuss and agree the strategic direction of the school and review progress. There are three sub-committees which also meet half termly:

  • Pupils, Standards & Curriculum
  • Personel, Finance & General Purposes
  • Premises, Health & Safety

 

Membership 2018/2019

Governor Appointment Type Appointed by Responsibilities Pecuniary Interest Form Completed Term of Office ends
Mr Stephen Cooper Foundation DLAT Chair, SEN, Chair of PS&C, Member of FP&GP committee  Yes 22/11/2018
Clare Clay Ex-officio, Head DLAT Member of all committees Yes  
Rev. Colin Resch Incumbent DLAT   Yes 01/12/2025
Mr Ray Mason Foundation DLAT Member of FP&GP and PH&S committees Yes 04/10/2021
Mrs Helen Hodson Foundation DLAT Member of PS&C Committee Yes 30/11/2018
Mrs Susan Oldham Foundation  DLAT Member of PS&C Committee Yes 01/07/2021
Mr Gavin Collins Foundation DLAT Chair of PH&S, Member of FP&GP Yes 28/02/2021
Mrs Myriam Dobinson Foundation DLAT Vice Chair, Chair of FP&GP, Member of PS&C Yes 28/02/2021
Vacancy Staff Democratically elected      
Mr Jeremy Robson Parent  Democratically elected Member of PS&C Committee Yes 01/11/2021
Mrs Rachel Mistry Parent Democratically elected Member of PH&S Committee Yes 01/11/2021
Mrs Samantha Smith Co-opted School   Yes 01/11/2018
Miss Fran Ward Staff Democratically elected Member of PS&C Committee Yes 06/12/2021
Mrs Jane Snookes Clerk DLAT      
Former Governors        
Mrs Sarah Brackett Staff Democratically elected    Yes 06/12/2017
Key: LGB - Local Governing Body, FP&GP - Finance, Personnel & General Purposes Committee, PS&C - Pupils, Standards & Curriculum Committee, PH&S - Premises, Health & Safety Committee. 

 

Register of Interests 2017-18

Name Position Name of Organisation Nature of Interest Date Interest Registered Date Interest Ceased Note
Mr Stephen Cooper Chair

Grace Church

Good News Centre

St Mary's CE Primary, Melton Mowbray

Elder

Chair of Trustees

Chair of Governors

2016

1999

Sept 2017

   
Clare Clay Head         None to declare 2/10/2017
Rev. Colin Resch Incumbent Mountsorrel Education Fund Trustee 07/11/2016    
Mr Ray Mason Foundation         None to declare 2/10/2017
Mrs Helen Hodson Foundation         None to declare 2/10/2017
Mrs Susan Oldham Foundation         None to declare 2/10/2017
Mr Gavin Collins Foundation         None to declare 2/10/2017
Mrs Myriam Dobinson Foundation         None to declare 2/10/2017
Mrs Sarah Brackett Democratically elected staff Husband works at CAMHS Possibility of working with children from the school      
Miss Fran Ward Democratically elected staff         None to declare 2/10/2017
Former Governors            
Mrs Sue Guildford Foundation 1st Mountsorrel Scout Group Assistant Beaver Scout Leader Sept 2011 August 2017  

 

Membership & Attendance 2017-18

Governor Appointment Type Appointed by Responsibilities Pecuniary Interest Form Completed Term of Office ends Meeting Attendance 2016-17
LGB 

FP

&GP 

PS

&C  

PH

&S  

Mr Stephen Cooper Foundation DLAT Chair, SEN,  Chair of PS&C committee, Inclusion  Yes 22/11/2018  5 of 5 5 of 5 6 of 6 n/a
Clare Clay Ex-officio, Head DLAT Member of all committees Yes   5 of 5 5 of 5  6 of 6 3 of 3
Rev. Colin Resch Incumbent DLAT   Yes 01/12/2025 3 of 5  n/a n/a n/a
Mr Ray Mason Foundation DLAT Member of FP&GP and PH&S committees Yes 04/10/2021 5 of 5 4 of 5 n/a 3 of 3
Mrs Helen Hodson Foundation DLAT Member of PS&C Committee Yes 30/11/2018 5 of 5  n/a 6 of 6  n/a
Mrs Sue Oldham Foundation DLAT Member of PS&C committee, Pupil Premium Yes 01/07/2021 5 of 5 n/a 6 of 6 n/a
Vacancy Staff Democratically elected              
Mr Gavin Collins Foundation DLAT Chair of PH&S, Member of FP&GP Yes 28/02/2021 4 of 5 5 of 5 n/a 3 of 3
Mrs Myriam Dobinson Foundation DLAT Vice Chair, Chair of FP&GP, Member of PS&C Yes 28/02/2021 4 of 5 5 of 5 4 of 6 n/a
Mr Jeremy Robson Parent Democratically elected Member of PS&C Committee, Sports Premium Yes 01/11/2021 1 of 4 n/a 2 of 2 n/a
Mrs Rachel Mistry Parent Democratically elected Member of PH&S Committee Yes 01/11/2021 4 of 4 n/a n/a 1 of 2
Miss Fran Ward Staff Democratically elected Member of PS&C Committee Yes 06/12/2017 5 of 5 n/a 3 of 6 n/a
Mrs Samantha Smith Co-opted School    Yes 01/11/2018 4 of 4 n/a n/a n/a
Mrs Jane Snookes Clerk School/DLAT   n/a   5 of 5 5 of 5 6 of 6 3 of 3
Former Governors                
Mrs Sarah Brackett Staff Democratically elected   Yes 06/12/2017 2 of 3 n/a n/a n/a
Key: LGB - Local Governing Body, FP&GP - Finance, Personnel & General Purposes Committee, PS&C - Pupils, Standards & Curriculum Committee, PH&S - Premises, Health & Safety Committee.